חוזרים לשגרה

אחד מכל 6 כלבים סובל מחרדת נטישה בדרגה כלשהיא. כלבים אלו מתנהגים נורמלי לחלוטין כשבני המשפחה נמצאים בבית אבל נכנסים להתקפי חרדה כאשר הם נשארים לבד ואת זה נרצה למנוע.

משבר הקורונה הפך את עולמנו ושיבש את שגרת היום שאנחנו כל כך רגילים אליה. החששות של כולנו עם החזרה לשגרה מובנים ולכן, החלטתנו להכין עבורכם כמה טיפים בכדי להקל על חברכם הפרוותי ולהכין אותו ליום שאחרי.
קודם לכן חשוב להבין, שכלב מטבעו חיה חברתית שרגילה לחיות כלהקה, ולכן זה כלל לא מפתיע שהוא חש חרדה כאשר הוא נשאר לבדו. להרגיל את הכלב להישאר לבדו זו פעולה חשובה שתשפר את איכות חייו באופן משמעותי, תאפשר לו להיות יותר רגוע ונינוח כשנשאר לבדו, אפילו לפרקי זמן ממושכים.

טיפ 1# פריקת אנרגיה – בחוץ

● השתמשו ברצועה ארוכה של 10 מ' וקחו את כלבכם אל מחוץ לבית והחלו להריץ אותו עם משחק שהוא אוהב או לחלופין השתמשו בחטיפים שהוא מאוד אוהב. כלבכם האהוב זקוק למינימום פעם ביום של פעילות גופנית ופריקת אנרגיות.
*עם הרצועה הארוכה יש לנו פחות שליטה על כלבנו במידה ויגיע גירוי חיצוני שיפריע לו לכן, הקפידו להיות ערניים למתרחש בסביבתכם והקפידו שהכלב יודע שיש לכם צ'ופר עבורו ששווה לו לחזור אליכם בקריאת פקודה.

● עבדו איתו על פקודות משמעת ישנות וחדשות וגרו אותו מנטלית על מנת שיתעייף מעצם החשיבה והרצון לרצות.

בבית


● השתדלו שכלבכם יבלה זמן איכות שווה בין כל בני הבית.

● פעם בשבוע, בחרו טריק אחד חדש שתרצו ללמד את כלבכם. הכינו לכם רשימת טריקים (כמו שב/ארצה/למקום/הישאר/אליי/לתת יד/נשיקה..) ותתחייבו ללמד את כלבכם, טריק בשבוע. ניתן לעשות חיפוש בגוגל ל Fun new dog tricks ולמצוא כל מיני רעיונות לתרגילים חדשים. כך תאתגרו את כלבכם שכלית, תמריצו אותם ותתנו להם לעשות עבודה מנטלית.

● החביאו חטיפים שכלבכם אוהב (בעלי ריח חזק יחסית) באזורים בבית ותנו לו לחפש תוך כדי שאתם אומרים לו את הפקודה "חפש" ובסיום חזקו אותו ב"כלב טוב!".

● הכינו לו משחקי חשיבה מחפצים בנמצאים בבית. משחקי החשיבה יעזרו לגרות ולהפעיל את כלבכם מנטלית ופיזית.

● בצעו תרגילי מרחק עם כלבכם בתוך הבית. המטרה היא לתת לכלב תחושה של רוגע, נוחות וביטחון, גם כשהוא נשאר לבדו. תנו לכלבכם הרבה הזדמנויות במהלך היום להיות רחוק מכם, במרחקים קצרים ובפרקי זמן קצרים. אתם יכולים לשים את כלבכם בחדר שבו הוא רגיל להיות במהלך היום, עזבו את החלל לזמן מאוד קצר וחזרו. המשיכו מספר פעמים כשבכל פעם שנו את משך הזמן שאתם לא איתו. פעם לדקה וחזרו, פעם ל 5 דקות וחזרו, פעם ל 15 דק' וחזרו. הכלב חייב להבין שכל פעם שאתם תעזבו אותו, לא משנה לכמה זמן, אתם תמיד תשובו. חשוב! כשחוזרים הביתה, לא לעשות דרמה סביב הנושא. לא לדבר עם כלבכם, לא להסתכל עליו ולא ולגעת בו. צריך התעלמות מוחלטת בדקות הראשונות עד שאנחנו רואים שכלבנו נרגע ואז ניתן לומר לו שלום. במידה ויש נטייה לכלבכם לקפוץ משמחה והתרגשות, פשוט סובבו אליו את הגב והמשיכו בפעולות הרגילות שלכם תוך התעלמות. דגש נוסף מאוד חשוב – החלל בו אתם משאירים את כלבכם לבדו, אמור להיות חלל מלא בחוויות נעימות עבור כלבכם והוא אמו לבלות שם אתכם או בלעדכם במהלך היום. כחלק מרוטינת היום, הכלב אמור לאכול בחלל הזה, לשחק בו, לקבל חטיפים טעימים, לישון בו ולהיות בו בזמן איכות אתכם.

● עבדו על הפקודה "ארצה" ו"לא לזוז" (ניתן לצפות בסרטונים ביוטיוב) ולהתחיל לתרגל כל יום לפחות פעמיים ביום למשך 10 דק'). עבודה על הפקודה למקום כאשר אתם מטיילים בבית, מנקים, מסדרים ואינכם רוצים שילך אחריכם תוך כדי פעולות אלו. חזקו אותו בכל אחת מהפקודות והראו לו שמשתלם לו לחכות בסבלנות עד רגע החזרה שלכם. בכל הזדמנות בה הכלב מרוחק מכם ורגוע, חזקו אותו במילה טובה "כלב טוב"

● השאירו לכלבכם קונג ממולא באוכל יבש + חמאת בוטנים שהיה בהקפאה 20 דק' לפני יציאה מהבית (בתוך הכלוב כשהוא סגור או בחדר התחימה) ובזמן זה החלו להתארגן לתזוזה החוצה כשהוא עסוק בלאכול את החטיף שהוא כה אוהב. עצם היא גם אפשרות מצוינת שאפשר לתת אך יש לשים לב שכלבכם לא מקבל עצמות יותר מפעמיים בשבוע. השאירו טלוויזיה דולקת או רדיו על מנת לדמות רעשי רקע כאילו ישנם אנשים בבית והשאירו חולצה עם ריח שלכם שתרמתם לכלב בכדי ליצור עבורו סביבה מרגיעה ונעימה גם כשאינכם בבית.

טיפ 2# תיחום –


נתחיל בהדגשה חשובה –
כלוב אילוף הוא לא עונש!
שימוש בכלוב אילוף נותן לכם הבעלים, ראש שקט, חזרה לבית מסודר בלי צרכים מפוזרים בכל מקום או הרס של רהיטים. יותר חשוב מזה, אתם תוכלו להיות רגועים שהכלב שלכם לא היה בחרדה במשך כל הזמן שלא הייתם איתו בבית, ומלא בתחושת ביטחון בתוך המאורה הפרטית שלו. בכדי שנפיק מהכלוב את המקסימום חשוב מאוד שתקפידו על מספר כללים:
– מקמו את הכלוב במקום "החי" ביותר בבית כאשר הוא אינו נמצא במרכז אלא במקום פינתי עם יכולת לתצפת על הנכנס והיוצא מהבית.

– כל ארוחה או זמן חטיף, יהיה אך ורק בתוך הכלוב. בתוך הכלוב כאשר הקערות נמצאות בפנים הכלוב ובכדי להגיע אליהן על הכלב להכניס גוף מלא לתוך הכלוב.

– השתמשו בחטיפים בכדי לחזק את הכלב בעת כניסתו ואף החביאו לו חטיפים בתוך המיטה שישמשו כהפתעה טובה הניתנת רק בתוך הכלוב.
– השאירו שני משחקים של הכלב בתוך הכלוב שהוא אוהב במיוחד ולמדו אותו שבכדי ללעוס אותם עליו להיכנס לכלוב.

– בזמני אוכל\ ושינה תרגלו סגירה של דלת הכלוב בכדי ללמד את הכלב שכאשר הדלת סגורה אין לו ממה לחשוש.

– תרגלו זמנים בהם הוא מקבל צעצוע לעיסה בתוך הכלוב בזמן שאתם בבית והוא נשאר רגוע כאשר הדלת סגורה ועלו בזמנים באופן הדרגתי.
– הרגילו את כלבכם לישון בכלוב לאורך הלילה לאחר שהוא התחיל לאהוב את הכלוב ולשהות בו מיוזמתו (מתחילים כאשר הדלת פתוחה ולאחר שהוא מרגיש בנוח מתחילים לסגור בהדרגתיות).

– אף פעם אל תכניסו את הכלב לכלוב כי הוא עשה משהו רע או שאתם צריכים קצת שקט.

● חדר סגור כתחימה גם יכול להוות אופציה טובה כל עוד הכלב לא מראה לנו ניסיונות הריסה בבית.

 

אין לנו ספק שהתקופה הזאת מאתגרת, מתסכלת ולפעמים יכולה להיות גם קצת נחמדה כשהכלב שלנו מראה לנו את הרצון שלו להיות כל היום בסביבתנו.. אך זכרו! אנו לא רוצים כלב תלותי שהולך אחרינו לכל מקום ובוכה כאשר אנו אינם. כלב היא חיה עצמאית והישרדותית שיודעת להסתדר לבד. אנחנו אלו ש"הרסנו" אותם בכך שחשבנו שזה חמוד שהם הזנב שלנו. גלו אסרטיביות, הציבו גבולות ולמדו אותם מה מותר ומה אסור. בסופו של דבר עליהם להשתלב בשגרה שלנו ובחיינו ולא ההפך. כלב עצמאי= כלב עם ביטחון בבעליו.

לשתף זה חלק מהכיף

נגישות
יום אימוץ

בואו להכיר את הכלבים שלנו מקרוב