הכלב חרדתי? כך תתמודדו עם התופעה

הכלב חרדתי? כך תתמודדו עם התופעה

"הכלבה שלי רואה רוחות, מפחדת מהצל של עצמה, הטיולים נעשים יותר קשים והיא לא מוכנה אפילו לעשות צרכים בחוץ". כל אלו מעידים על בעיה התנהגותית אצל הכלב - חוסר ביטחון.

תיאור ההתנהגות:

חשש להתקרב לאובייקטים חדשים ולא מוכרים.

חשש מפני אנשים ובעלי חיים אחרים.

חוסר אמון בבני אדם, לרבות בעליו.

פחד מרעשים לא צפויים.

חוסר הביטחון יכול להתבטא באחת משני הדרכים: Fight / Flight.    

סיבות אפשריות לבעיה:

חוסר ביטחון מולד.

חוויה טראומטית או החתמת פחד שלילית, בין אם בגורות ובין אם בחיים הבוגרים.

חשיפה לא נכונה לעולם או אי חשיפה כלל.

דרכי טיפול:

חוויות הצלחה רבות ככל האפשר. ניתן להתחיל מלימוד 5 הפקודות הבסיסיות במקום ניטראלי, נטול גירויים. לחזק על ביצוע נכון של הפקודות. חשוב לאתגר מעט את הכלב וגם אז לשמר חוויות הצלחה- ניתן לאתגר את הכלב ע"י לימוד טריקים שונים- גלגול/ קפיצה מעל הרגל וכדומה. טריקים אלה גם משפרים את תחושת ביטחונו העצמי של הכלב ותחושת המסוגלות שלו, ומייצרים קשר של אמון בין הכלב לאדם.

חשיפה לסיטואציות רבות ככל האפשר, באופן הדרגתי ובצורה חיובית. חשוב להתחיל בחשיפה לגירויים מפחידים (אנשים/ כלבים/ אוטובוסים/ רעשים וכדומה) ממרחק רב ולזמן חוויות הצלחה ע"י ביצוע הפקודות. כאשר יש התקדמות והצלחה בביצוע הפקודות מול הגירויים המפחידים ממרחק- ניתן להתחיל להתקרב, בהדרגה. חשוב לא להתקרב יתר על המידה לפני שהכלב מוכן, על מנת לא לערער את האמון שלו בנו, ולא לייצר תחושת כישלון.

כאשר ביצוע הפקודות מתבצע בהצלחה במרחק קטן מגירויים מפחידים עבור הכלב, ניתן להתחיל לחשוף למגע עם אותם גירויים. אנשים, ילדים, בע"ח נוספים, עליה למכונית/ אוטובוס, קרקע לא יציבה וכדומה- כל סיטואציה אפשרית לחשיפה תהיה טובה עבור הכלב. במגע עם אנשים כדאי שהמגע יהיה קצר ורך, ולא ליטוף עמוק שעלול להפחיד את הכלב- לאט להאריך את זמן המגע. חשובה מאוד השליטה שלנו בסיטואציה. יש לבצע חשיפה עם אנשים ובעלי חיים אשר יכולים לשתף פעולה בצורה נכונה לכלב.

חשיפה תוך כדי תנועה לעיתים קלה יותר לכלב מאשר הישארות במקום, ולכן כדאי להתחיל מכך. לדוגמא, כלב החושש לעבור על משטח מסוים כגון רצפת שיש מבריקה, או להיכנס למכונית- ניתן להכניס למכונית ומיד להוציא מהצד השני. התנועה מאפשרת הבנה קלה יותר של כניסה רגועה והפחתת הקלאוסטרופוביה במקום סגור וקטן כמו מכונית.

חשוב ביותר לא ללטף ולחזק תגובת פחד כלשהי. ניסיונות הרגעה אלה עושים את הפעולה ההפוכה מכיוון שהליטוף מתפרש כחיזוק, כך שלמעשה ניתן חיזוק על תגובת הפחד ולא על התגובה הרצויה- הירגעות והתמודדות. לדוגמא: כלב שנבהל כאשר אוטובוס עוצר לידו: הדבר הנכון לעשות הוא לנסות ולנתב את הכלב למשחק/ ביצוע פקודה ומיד חיזוק על ההתנהגות הרצויה, ולא ליטוף הכלב המפוחד עד שהאוטובוס עובר.

יש לקחת בחשבון שלא תמיד ניתן להתגבר באופן מלא על חוסר ביטחון. חשוב להמשיך בחשיפה נכונה ומבוקרת, אך יתכן שתגובת הפחד- בין אם זה Fight ובין אם זה Flight, תהיה הבחירה הראשונית לפני תגובת ההתמודדות.

 

מסכם המאמר מיקי פט - מאלף ומטפל התנהגותי בכלבים 7/11/2016

מקורות: ביה"ס לכלבנות מתקדמת של דרור בר-אל

חזרה למאמרים